residency

 

current

Marie - Luisa Purkrábková

Po prolomení ticha

Diskuze, reportáže, podcasty, rozhovory, dohody, kompromisy, proklamace, propagace, prezentace, maily, zprávy, reakce. Jsem zajatcem témat, které jsem vyslovila. Adrenalin, emoce, vzpomínky. Autobiografický introspektivní výlet po spáleném nervovém oběhu. Reflexe jako hlavní tvůrčí prostředek. Co se skrývá za články a výstupy na konferencích? Co přichází po prolomení ticha?

future

Marie Luisa Purkrábková

may 2022

more info soon

past

Tereza Silon

Výzkum směrem k performanci a textu. 

 

HORNY se zabývá mytologickými, folklorními a imaginativními queer možnostmi a asociacemi. Ty přepisují a dotvářejí, rozplétají a znovu spřádají významy starých příběhů a entit a jejich vztahů. Nelineárně.

Skrze fyzický a somatický výzkum pracuje s rostlinnou i energickou medicínou a asociativními propojeními mezi zvířecími, mytickými, rostlinnými a queer těly. Nervový systém jako archív.

Rostliny jsou se svým stářím vstupem do jiného plynutí času, jsou hravé i seriózní. Léčivo, jedy i entity, se svou vlastní moudrostí, žádostivé, vztahující se.

´Horny´je v angličtině výraz, který se dá překládat mnohočetně. A právě s touto mnohočetností si Silon hraje. ´Horny´jako rohaté*í (rohatá zvířata i výraz pro ďábla), ´horny´jako přídavné jméno slova ´nadrženost´. Krev jako pouto a jako překlad životní síly. Vztahovost, její radostnost i temná, kyprá zákoutí a hladovost či moc jsou důležité aspekt mnoha otázek, stejně jako stud a to, co dokážeme a nedokážeme a chceme nebo odmítáme formulovat a to, co zůstává a nebo může být vyjádřeno jen v náznacích.

Neurotic & Glitter Subjectivity

Neurotic & Glitter Subjectivity je doku-fikční divadelní instalace na základě textu Neurotic&Glitter Subjectivity (deníkových zápisků Ondřeje Trhoně).  Hrají si s nekrokracií, hnilobou, vanitas, looperem, kompostem, motivem nihilistické hostiny; zabývají se tématy ega, sebe-odhalování, nudy. 

Tvůrci a tvůrkyně: Anna Chrtková, Anna Prstková, Vojta Vávra a Adam Kratochvíl - sdružení pod platformou Bazmek Entertainment

 Ludomir Franczak

Ludomir Franczak je multidisciplinární umělec, který pracuje s výtvarným uměním, performance a divadlem. Jeho díla byla uvedena v galeriích, na veřejných prostranstvích a festivalech v Polsku i v zahraničí. Jeho hlavním zájmem je otázka paměti, identity a environmentálního aktivismu. Prostřednictvím intermediálních aktivit vytváří složité projekty, využívající jak vizuální umění, tak historii nebo literaturu. Projekt, který vzniká ve spolupráci s Cross Attic se zabývá dahomejskou Amazonkou Guttou, jejíž ostatky jsou vystavené v Hrdličkově muzeu v Praze. Cílem projektu je zjistit kdo byla Gutta a zároveň otevřít debatu nad tím, co dělat s její vystavenou kostrou v postkoloniálním kontextu.

Dávid Somló

Dávid je interdisciplinární maďarský umělec žijící v Budapešti. Ve své tvorbě se věnuje výzkumu zvuku, prostoru a mezilidským interakcím. Pohybuje se na hraně performance  ~ instalací ~ intervencí většinou v site - specific kontextu.

 

Ve Visegrádské rezidenci v Cross Attic se věnoval výzkumu potichého zvuku a non-verbální komunikaci ve tmě, ať už mezi performerem a muzikantem, nebo mezi uměleckým procesem a diváky.

Skupina splněných přání

Neformální uskupení zabývající se principy péče, spolupráce a skupinových vztahů.

 

Přejeme si nežít jako individualisti - nevnímáme se jako komplexní dokonalé bytosti, které nepotřebují pomoc a zároveň pomoc nenabízejí

Přejeme si vytvářet a kultivovat vzájemné vztahy v rámci otevřené, dlouhodobé skupiny

Přejeme si žít v hejnu/smečce/mraku 

Přejeme si rozšířit svou uměleckou praxi i mimo produkci děl

 

Iniciováno Matyášem Grimmichem, Karolínou Schön, Sárou Märc

HYENAZ 

The art duo Kathryn Fischer aka Mad Kate and Adrienne Teicher are based in Berlin. They focus on sound and movement creation. The immersive performances, dance compositions, sound scenes, performative installations and audiovisual works they produce use field recordings collected in the process of site-specific work.

 

open-call

current

~~ hybridity ~~ opencall ~~ 

(((when))) June 2022 ~ up to two weeks

 (((place))) Cross Attic, Plynární 27, Prague 7 (we do not offer an accomodation)

 (((deadline for registration))) 29.5. 2022

 (((opencall results))) 31.5. 2022 

How to adapt to upcoming and already existing crises? Rethinking our human position and transforming human ~ non-human relations is offered as a possible way. Instead of pointing at the crisis, we can use our creativity and try to change the world.

(((We are looking for ))) 2-3 individuals or collectives doing artistic research in collaboration with or for non-human actors ~ form doesn't matter, performances, installations, texts, workshops or something in between are welcome

((((we can offer)))) basic technical support, production assistance, specific space for rehearsal ~ meeting ~ thinking ~ presentation, possibility of curatorial or dramaturgical consultations, possible establishment of long-term cooperation, +/- 5.000 CZK fee (depends on the number of selected projects)

 

(((application form)))

https://forms.gle/MpVoS5w6xgJApp8x5

hybridity_ opencall.png

Do you need a space?

Cross Attic is open to artists interested in performative and interdisciplinary creative research and production, as well as to those from the non-artistic public. We offer space in specific spaces and with basic technical equipment. Due to the outdoor temperatures, the place is best inhabited from about March to mid-June and from September to November.

 

If you are interested, don’t hesitate to contact us to arrange a tour and discuss conditions/requirements

 

kinship